ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

UZAKTAN ERİŞİM (VPN)

Virtual Private Network (VPN)

VPN, uzaktaki bir fiziksel ağa bağlanmanızı sağlayan bir teknolojidir. Personelin şirketin yerel ağına sanki ofisteymiş gibi bağlanmasına ya da internet erişimi kısıtlı ülkelerde başka bir ülkedeymiş gibi bağlanmasına olanak sağlar.

Virtual Private Network (VPN), birçok politika ve teknolojinin birleşimi olmakla birlikte temelde bilgisayarın fiziksel olarak bulduğu yerde karşıdaki ağa kriptoluyla korunan bir tünel açar. Eğer güvenlik önlemleri güçlüyse konu ile ilgili kişiler paketlerin gönderildiğini görür fakat paketlerin içindeki veriyi göremez.

VPN’nin avantajı da kamuya açık ağlarda çalışabilmesidir. Şifresiz bir ağsa çevredeki herkes bu akan buradaki veri akışını görebilir ve sosyal mühendislik yaparak sizle veya çalıştığınız kurumla ilgili saldırı yöntemleri oluşturabilir. Bu noktada kafede uzaktan erişim (VPN) ile başka ağına bağlandığınızda sniffing yapılabilen ağdan farklı bir ağa bağlandığınız için neredeyse tam güvenlik sağlamış olursunuz. Güvenle internette dolaşabilir, bulut hizmetlerindeki dosyalarınızı hangi hizmeti kullandığınızı gizleyerek senkron edebilirsiniz.