ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

ROUTING

Farklı networklerin birbirleri arasında haberleşmesini sağlamak adına hangi yolu kullanacaklarının hesaplanması veya seçilmesi işlemi routing olarak tanımlanmaktadır. Routing işlemi router aracılığı ile yapılmaktadır.

Router, bilgisayarlarınızın birbirleri ile ağ üzerinden haberleşmesini sağlayan bir cihazdır. İki bilgisayar, herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan birbirleriyle bir Ethernet kablosu üzerinden haberleşebilir. Routher, yerel ağdaki tüm bilgisayarlara birer IP adresi vererek bu yerel ağın yönetimini sağlar. Böylelikle aynı üzerindeki cep telefonu, bilgisayar, akıllı tv gibi cihazlar internet bağlantısını paylaşabildiği gibi kendi aralarında da haberleşebilmektedir.

Kablosuz routerler ise dahili olarak sahip oldukları kablosuz erişim noktası sayesinde cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi kablosuz bağlantı özelliğine sahip cihazlara kablosuz erişim imkanı sağlarlar. Günümüzde satın alabileceğiniz routerların neredeyse tamamı kablosuz özelliğine sahiptir. Fakat kablosuz özelliği bulunmayan eski bir cihaza sahipseniz, bir kablosuz erişim noktası alarak, bunu Ethernet portundan routerınıza bağlayarak bu özelliği eklemeniz mümkündür.

Router Cihazının Diğer Ağ Cihazlarından Farkı

Switch veya Hub gibi cihazlar, yalnızca Ethernet portlarını çoklam işlevi görürler. Routerların yapmış olduğu ağ yönetim görevini kendi başlarına yapamazlar. Günümüzde router, kablosuz erişim noktası, switch ve modem özellikleri sadece modem ismiyle bilinen tek bir cihazda sunulmakla birlikte büyük ve orta ölçekli kurumlarda modem yetersiz kalmaktadır.