ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

NETWORK MONITORING

Network monitoring (ağ izleme), ağ ve sistem tarafından kritik olarak görülen süreçlere ait olan router, switch, güvenlik duvarı, sunucu ve VM'ler gibi tüm ağ cihazlarının anlık olarak izlenebilmesini ve müdahale edilebilmesini sağlar. Bu izleme sistemlerin ve donanımların erişim kontrollerinin ve güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olurken hata ve performanslarının da izlenebilirliğini sağlar.

Monitoring; ağ ve sistem yapısını izleme, veri tabanı izleme, kapasitenin izlenmesi, elektronik mesajlaşma faaliyetlerinin izlenmesi ve uygulamaların izlenmesini kapsayabilir. Monitoring Simple Network Management Protocol (SNMP) ile iletişim sağlanmaktadır. Performansın kıyaslanabilmesi, kaynakların etkin bir şekilde tahsis edilebilmesi, sürekli değişen ve büyüyen bilgi teknolojileri ağının yönetilebilmesi, güvenlik tehditlerinin belirlenerek istenildiğinde alarm üretilerek önlem alınabilmesi ve sistemlerin çakışma olmadan başarı ile güncellenebilmesi için etkin bir network monitoring (ağ izleme) yapılması önemlidir.