ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

KABLOSUZ YEREL AĞ

Kablosuz Yerel Ağ (WLAN), ağ kabloları kullanılmadan bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlar. WLAN ile erişim noktası verilen bir iletişim aygıtı ağ bilgisayarları arasında bağlantı kurarak, internete ya da bir ağa erişilmesini sağlar. Kablosuz bir erişim noktası üzerinden bir ağa bağlanabileceğiniz gibi, diğer bilgisayarlarla da doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Altyapı ağları en çok kullanılan kablosuz ağdır. Bir altyapı kurmak için kablosuz yönlendirici, her bir bilgisayar için kablosuz ağ bağdaştırıcısı, bunların internete erişmesi için kablo ya da DNS ve bir modem gereklidir.

Her WLAN ağ da kendini tanımlamak için benzersiz bir ağ adı kullanır. Buna SSID (Service Set Identifier) denir. Mevcut bir ağa bağlanıyorken bu ağın adını yani SSID’sini kullanmanız gerekmektedir. Eğer kendi ağınızı kuruyorsanız her bilgisayarda kullanacağınız bir SSID belirlemeniz gereklidir. 

Bilgisayarlar WLAN' a nasıl bağlanacağını belirleyen profillerden oluşur. WLAN her internete bağlandığınızda bu profilleri kullanır. Bir Profil, tüm ağ ve güvenlik ayarlarını içerir. Her WLAN için ayrı bir profil oluşturmak gerekir.

AP (Access Point): Erişim Noktası, birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak birbirine bağlayan veya internet bağlantılarını sağlayan bir aygıttır. IEEE 802.16 standartlarını kullanan aletler için bir sertifika işaretidir. Kablosuz hızlı internet erişimi için öngörülmüştür.

Güvenli WLAN (Kablosuz Yerel Ağ) Nasıl Oluşturulur?

Her WLAN güvenli ağlardan oluşmaz. Bazı WLAN’lerden erişim sağlamak, verilen bozulmasına, ifşa olmasına, donanımların zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden güvenli WLAN oluşturmak ve güvenliği sağlanmış olanla bağlantı sağlamak önemlidir.

Anahtar ve parolalar WLAN’ler için en çok kullanılan güvenlik yöntemidir. Erişimi yetkilendirilmiş bir WLAN daha güvenli bir bağlantı kurmanızı sağlar. Mac filtreleme özelliği kablosuz ağ kullanıcılarının güvenliğini sağlar. Kablosuz ağa bağlanan kullanıcıların MAC adresleri tanımlanmışsa modem ayarlarından MAC Filtreleme aktif edilerek daha güvenli bir bağlantı sağlanabilir. MAC Adres listesi dışındaki hiçbir kullanıcı ağınıza erişemez. Kritik sistemlerin yürütüldüğü ip kameralar, bilgi işlem, yazılım geliştirme gibi süreçlere ait WLAN’lerin local WLAN yapısından ayrıştırılmış olması sistemlerin daha iyi korunmasına yardımcı olur. Güçlü bir parola, güçlü bir ağ şifrelemesi ve firewall kullanılması WLAN’lerin güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur.