ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

GRAFİK TASARIM

Grafik tasarım, iletişimin görsel yoluyla anlatılması sanatıdır. Amacı, estetiği ve kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktır. Firmanın kimliğini yansıtır, verilmek istenilen mesajı görseller aracılığıyla iletmeyi sağlar. Tasarıma başlanırken yapılan araştırmalar projenin en önemli adımını oluşturur. Kurumsal kimlik tasarımı, logo tasarımı, katalog, poster, web sayfası gibi tüm basılı ve dijital reklam, tanıtım konuları grafik tasarımın uygulama alanına girer.

Günümüzde oldukça gelişmiş ve geniş bir kullanım ağına sahip olan grafik tasarım, zengin bir iş yelpazesine de sahiptir. Büyük veya küçük fark etmeden tüm kurumlarda grafik tasarımı ile ilgili çalışmalar yapılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki grafik tasarım kurum kimliğini ön plana çıkaran önemli iş alanlarından birisidir. Grafik tasarımında görsel sanatın temel ilkelerinden olan denge, hizalama, vurgulama, karşıtlık, görüntü, hareket, yakınlık, oran, ritim, tekrarlama ve birlik geçerlidir.

Grafik tasarımcısı yapılan işe ve hitap edilecek kitleye uygun farklı renk ve şekiller ile özel tasarımlar hazırlar. Tasarımcı;

Tasarımın yapılacağı konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmalı ve müşterinin net isteklerini öğrenmelidir. Tasarımla ilgili araştırmaları yapar ve üzerinde çalışacağı kavramları belirleyerek tasarımın ana temasını hazırlar.

Bu ana temaya uygun görseller hazırlanır. Eğer tasarımda fotoğraf veya video gibi unsurlar kullanılacaksa bunların çekimlerini denetler. Kampanyanın tasarım sürecinin yanı sıra basımı ve yayınlanması süreçlerinde de aktif rol oynar.

Dijital Medya Grafik Tasarım Tetra Bilişim

Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

Tasarım oluşturulurken bazı önemli programlar kullanılmaktadır. Bu programlar sayesinde eşsiz bir tasarım yaratmak mümkündür. Elbette ki programlar tek başına yeterli değildir. Tasarımcının yaratıcı bakış açısı da işin en önemli parçalarından birisidir. En sık kullanılan grafik tasarım programları şunlardır:

- Adobe Photoshop
- Adobe Illustrator
- Corel Draw
- 3DS Max
- Adobe Dreamweaver
- Adobe Premiere Pro
- Adobe InDesign
- Adobe XD
- Adobe After Effects

Grafik Tasarımın Kullanıldığı Alanlar