ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

GOOGLE ANALYTICS

Google Analytics, ücretsiz bir web site performans analizi servisidir. Analytics temel web site raporlarının yanı sıra oldukça gelişkin özellikleri de içinde barındırır. Web sitenizin geniş çaplı trafik ölçümünü yapmanızı ve elde ettiğiniz bu ölçümleri belirli zamanlarla karşılaştırmanıza olanak sağlayan, web sitenize hangi kanallar üzerinden girildiğini, hangi sayfalarda gezildiğini ve sitenizde ne kadar kaldığını size gösteren bir Google servisidir.

Google Analytics e-ticaret entegrasyonun da ise satın almanın hangi kaynaklar ile gerçekleştiğine kadar görebilirisiniz.

Dijital Medya Google Analytics Tetra Bilişim

Google Analytics’in Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Web sitesi üzerinden hem başarılı bir iletişim hem de reklam süreci yönetmek isteyenler için oldukça faydalı bir servistir. Google Analytics ile;

Görüntülemek istediğiniz tüm verileri raporlayabilirsiniz.

Sitenizin en çok tık alan popüler sayfalarını öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya analizi yapabilir, sosyal medya platformlarındaki etkileşimlerinizi görebilirsiniz.

Web sitenize gelen ziyaretçi sayısını görebilir, hedef kitle analizi yapabilir ve bu analize göre web sitenizde güncellemeler yapabilirsiniz.

Reklam kampanyalarınızın başarısını ölçebilirsiniz.

Web sitenize gelen ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süreleri, hemen çıkma oranlarını ve hangi sayfalarda gezindiklerini görebilirsiniz.

Sitenizdeki seo çalışmalarını takip edebilir, kullandığınız anahtar kelimelerin nasıl bir dönüşüm sağladığını takip edebilirsiniz.

Demografi, ilgi alanları, kullanılan cihazlar gibi birçok raporlama seçeneği ile sitenize ziyaret edenlerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Web sitenize gelen kullanıcıların hangi kanallardan geldiğini (organik, direct, referral, social) öğrenebilir, oturum sayılarını takip edebilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Analytics, page tag (sayfa etiketi) üzerinden çalışır. Bu sayfa etiketi Google Analytics izleme kodu olarak adlandırılır ve JavaScript kodundan oluşmaktadır. Web sitenize eklenen bu izleme kodu sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tarayıcısında çalışarak verileri toplar ve bunu Google veri toplama sunucusuna iletir. Bu kodlar siteniz her ziyaret edildiğinde ve sitenizle ilgili herhangi bir faaliyette bulunulduğunda, kullanıcıların etkileşimlerini size gönderir.

Kısaca Google Analytics, seo çalışmalarınızın, anahtar kelimelerinizin, pazarlama stratejilerinizin, reklamlarınızın ne kadar işe yaradığını veya yaramadığını öğrenebileceğiniz ayrıcalıklı bir platformdur. Bunun yanı sıra ziyaretçi dönüşüm oranları, ciro ve sipariş miktarı gibi bilgileri de tespit ederek, bunlar hakkında detaylı bilgilere sahip olabilir ve raporlamasını yapabilirsiniz.