ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

NETWORK OPERASYON MERKEZİ (NOC)

NOC, bir kurumun ağını, teknikerlerden ve mühendislerden oluşan bir ekip ile 7/24 izlenerek ağ güvenliğinin sağlandığı bir yapıdır. Network operasyon merkezi ekibi sistemde aksaklığa sebep olabilecek anormal durumları çözmek ya da üst seviye analistlere bildirmekle görevlidirler.

Ağ operasyon merkezi gece gündüz sürekli hizmet verilmesi gereken ağ sistemlerini 7/24 izleyerek herhangi bir aksaklık oluşmasına engel olmayı amaçlar. Bu amaç için, sorunlar tehdide dönüşmeden, sorunlara proaktif çözümler oluşturur.

Network Operasyon Merkezi (NOC) Servis Seçenekleri
Proaktif NOC

Proaktif NOC modelinde ağ sadece manuel olarak izlenmez. Otomatik izleme yazılımları da sisteme dahil edilir ve çeşitli teknikler kullanılarak, analiz işlemleri gerçekleştirilir. Ağdaki sorunların ana nedeni proaktif bir şekilde bulunmaya çalışılarak bütüncül bir verimlilik sağlanması amaçlanır.

Reaktif NOC

Reaktif NOC modelinde ağ gece gündüz izlenerek sorun çıktıkça müdahale edilmesi amaçlanmaktadır. Hizmetin kesintiye uğramasına engel olmayı ve iletişimin kesilmemesini sağlar.

SOC ile Entegre Proaktif NOC

Bu model ağı hem manuel hem otomatik yazılımlarla izlenmesini sağlar. Kök-Neden analizi gibi yöntemlerin yanı sıra SOC sisteminden de yararlanarak saldırıları engellemeyi ve tehditleri azaltmayı amaçlar.