ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

BULUT TABANLI ANTİVİRUS

Bulut tabanlı antivirüs programları, kullanıcının bilgisayarında bir antivirüsün kapladığı kadar yer kaplamamak ve işe gücüm tüketmemekle birlikte, antivirüs iş yüklerini bulut tabanlı bir sunucuya aktaran, program niteliğinde bir çözümdür.

Geleneksel güvenlik programları kullanıcının yerel bilgisayarının işleme gücüne dayanırken, bulut tabanlı bilgi işlem çözümleri masaüstüne yalnızca küçük bir "istemci" program yükler ve daha sonra, bu istemci güvenlik sağlayıcısının Web hizmetine bağlanır. Burada, antivirüs taramalarından elde edilen veriler analiz edilir ve uygun önlemlere ilişkin talimatlar kullanıcının bilgisayarına geri gönderilir.

Hem bilinen hem de yeni kurulan güvenlik şirketleri daha iyi koruma sağlamak için dağıtılmış bilgi işlem teknolojisinden yararlandıkça bulut tabanlı antivirüs pazarı da büyümektedir.

Bulut Tabanlı Antivirüs Programlarının Faydaları

Tarama verilerini işlemek ve yorumlamak için bulut teknolojisini kullanan bir kullanıcının bilgisayarının, yalnızca dosya sistemini periyodik olarak taraması ve sonuçları yüklemesi gerekir. Bu, bir sistemin güvenliğini sağlamak için gereken işleme gücü miktarını önemli ölçüde azaltır. Dahası, gerçek zamanlı veriler masaüstü istemciye gönderilebilir. Böylece, kullanıcının manuel güncelleme yapması beklenmeden veya haftalık ya da aylık otomatik güncellemelere güvenilmeden yerel kara listeler (kötü amaçlı dosyalar ve siteler) ve beyaz listeler güncellenebilir.

Bulut tabanlı antivirüs genellikle eksiksiz bir yazılım paketinin satın alınmasından daha uygun maliyetli olur. Virüs taraması, tarama zamanlaması, raporlama ve dosya kaldırma gibi tüm genel antivirüs özellikleri, bulut tabanlı antivirüs tekliflerinin bir parçası olarak sunulur. Tek önemli değişiklik işleme konumudur.